Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  --

 • Etki Süresi

  --

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  --

Kimyasal Peeling

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için hem kadın hem de erkek bireyler günümüzde dermokozmetik tedavilere yoğun ilgi gösteriyor. Cildimizin kendini yenileme özelliği ile ışıltılı bir cilt görünümü kazanmak için en etkili uygulamalardan biri de kimyasal peeling işlemi.

Kimyasal Peeling Nedir?

Cildi canlandırmak, iyi bir görünüm kazandırmak ve gençleştirmek amacıyla bir ya da birkaç kimyasal ajanın cilde uygulanması ve sağlıklı bir cilt dokusunu ortaya çıkarabilmek için kontrollü hasar oluşturulan uygulamaya kimyasal peeling denir.

Cilt tabakalarında hedeflenen derinliğe kadar kontrollü hasar oluşturulur. Sonrasında rejenerasyon süreci başlar. İyileşmenin tetiklediği elastin ve kollajen üretimi ciltteki lezyonların tedavisini sağlar. Cilt yüzeyindeki yüzeysel tabakanın soyulması için kimyasal asitten faydalanılır. Piyasada kullanılan çok sayıda kimyasal peeling ajanı olsa da TCA, AHA, BHA en çok talep gören asitler olarak öne çıkar.

Neden Kimyasal Peeling?

Kimyasal Peeling uygulaması yalnızca dermato-kozmetoloji alanında değil çok sayıda dermatolojik rahatsızlığın tedavisinde başarılı ile kullanılan bir uygulamadır. İnce kırışıklıklar, yaşlanmaya bağlı oluşan lekeler, güneş lekeleri, çiller, kanser tehlikesi taşıyan kabuklu kızarıklıklar, melazma lekeleri ve hormonal etkenlerden kaynaklanan lekeler peeling uygulaması ile tedavi edilebilmektedir. Aktif haldeki akneleri ve akne izlerini hafifletmekte etkili bir yardımcıdır.

Bunun yanı sıra ciltteki yağlanma ve gözenekleri temizlemede de olumlu etki sağlar. Cildimizdeki elastin ve kollajen yetersizliğinden kaynaklanan ince çizgi ve kırışıklıklara karşı etkilidir. Kimyasal Peeling uygulamasının ardından ciltte meydana gelen soyulma ile cildimiz daha genç, pürüzsüz, ışıltılı, lekesiz ve homojen bir görünüm kazanır.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Cildin epidermis adı verilen en üst katmanının hedeflendiği uygulamadır. Yüzeysel kimyasal peelingte ilk olarak hafif bir yanma veya batma hissi ile minik kızarıklıklar oluşabilir. Fakat kısa bir zaman içinde cilt kendisini toparlar. Akne, cilt kuruluğu, cilt tonu düzensizliği ve ince kırışıklıklar bu yöntemle tedavi edilebilmektedir. Bir ila dört haftalık aralıklarla ortalama 4 – 8 seans arasında planlanır.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

Epidermis ve cildin orta tabakasının hedef alındığı bu uygulamada ciltte daha derin bir soyulma sağlanır. Kızaran cilt yüzeyi zamanla kabuklanır ve soyulma eğilimi gösterir. Sonrasında kişi daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşur. İki ila dört aylık aralıklarla 2-4 seans şeklinde tekrarlanabilen bir uygulamadır.

Derin Kimyasal Peeling

Orta deri hücreleri, dermis ve epidermis katmanının hedef alındığı bu işlemde iyileşme süresi, cildin daha derin tabakalarına uygulandığı için bir miktar uzayabilmektedir. Genellikle tekrar edilmeyen derin kimyasal peelingde bir zaman sonra cilt, arzu edilen görünümü kazanır.

Kimyasal Peeling Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcılar, yüzeysel ve orta derinlikteki kimyasal peeling uygulamaları esnasında ve sonrasında hafif bir yanma hissedebilirler. Genel olarak herhangi bir ağrı hissedilmez. Ancak derin kimyasal peeling işleminin ağrılı bir uygulama olduğunu söylememiz gerekir. Bu nedenle derin peeling işlemleri lokal anestezi etkisi altında gerçekleştirilir.

Uygulanan tedavinin derinliğine bağlı olarak minik kızarıklıklar veya güneş yanığına benzeyen bazı reaksiyonlar gözlenebilir. Yüzeysel peeling uygulamalarında bir ila beş gün içerisinde kızarıklıklar kaybolur ve hafif soyulmalar yaşanır. Orta derinlikteki uygulamalarda ciltte gerginlik, ödem, kızarıklık ve kahverengi bir tabaka oluşması beklenen bir etkidir. Ancak tüm bu etkiler 7-10 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

 • Meydana gelen kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği güneş koruyucular ve nemlendirici ürünler, aksatılmadan, titizlikle kullanılmalıdır.
 • Güneşe fazlaca maruz kalmaktan kaçınılmalıdır
 • Tedavi sonrasında bazı özel kremler dışında cilde herhangi bir ürün sürülmemeli, makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Uygulama yapılacak bölgede aktif halde bir uçuk enfeksiyonu ya da açık yara bulunan kişiler
 • Hamilelik sürecinde veya emzirme evresinde olan kadınlar
 • Asprin alerjisi bulunanlar
 • Halihazırda kan sulandırıcı ilaç kullanması gerekenler
 • Koyu cilt rengine sahip kişiler
 • İş ve yaşam koşulları gereği yoğun şekilde güneşe maruz kalması kaçınılmaz olanlar
 • Doğum kontrol hapı kullananlar
 • Fotoduyarlılığa yol açabilecek ilaçlar kullanması gerekenler, kimyasal peeling işlemi için uygun değildir.

Genellikle kış aylarında tercih edilen bu uygulamanın ardından kişinin kendisini güneşten koruması büyük önem taşır. Bu nedenle genellikle sıcak yaz aylarında tercih edilmez. Siz de sağlıklı, ışıltılı ve genç bir cilde sahip olmak için Adana Dermatoloji Muayenesi Uzman Doktor Fatma Menteş ile iletişime geçebilirsiniz.

Kimyasal Peeling Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Kimyasal Peeling hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Peeling Uygulamalar

Cosmelan ve Dermamelan

Cosmelan ve Dermamelan

içeriği görüntüle
tümünü incele
Hemen Randevu Al