Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Yaklaşmakta olan sıcak yaz ayları güneş kremi kullanma konusunu gündeme getirdi. Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş, cilt tipine uygun güneş kremi seçmenin ve 4 mevsim kullanmanın önemine dikkat çekti. Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl kullanmalıyız? Güneş kremi kullanmanın cilt sağlığı açısından önemi ne? Adana Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Menteş sizler için anlattı.

Yazı İçeriği

Güneş Kremi Kullanmanın Cilt Sağlığı Açısından Önemi

Cilt hastalıklarının büyük bir kısmı, güneşin zararlı ışınlarına fazlaca ve korunmasız şekilde maruz kalmaktan kaynaklanıyor. Cilt tipi, güneş ışınlarına maruz kaldığımız süre, yaşadığımız bölgedeki güneş yoğunluğu, güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı ve daha birçok unsur cilt sağlığımızı yakından ilgilendiriyor. Yüksek SPF yani Güneş Koruma Faktörü değerine sahip güneş kremi kullanmak cilt sağlığımız için önemli. Kullandığımız güneş kremlerinin cilt tipimize uygun ve suya dayanıklı olması gerekiyor. Üstelik sadece sıcak yaz aylarında değil her mevsim cildimizi güneşe karşı korumamız büyük önem taşıyor.

Cilt Tipimize Uygun Güneş Kremi Tercih Etmeliyiz

Dermatoloji Uzm. Dr. Fatma Menteş, güneş kremi kullanma konusunda bilinçli olmanın cilt sağlığı açısından büyük önem taşıdığını vurgularken, herkesin kendi cilt tipine uygun bir güneş kremi kullanması gerektiğinin de altını çizdi. Arkadaş tavsiyesiyle cilt bakım ürünü kullanmanın riskli bir durum olduğunu, dermatolog hekime danışarak herkesin kendi cilt tipine ve ihtiyaçlarına en uygun cilt bakım ürünlerini tercih etmesi gerektiğini belirtti. Örneğin yağlı cilt tipindeki kişiler için hafif formüllü ve su bazlı güneş kremleri tercih edilmeli. Buna karşın kuru cilt tipine sahip bireyler nemlendirici özelliği de bulunan güneş kremlerini yönelmeli.

Yalnızca Evden Çıkarken Güneş Kremi Kullanmak Yetmez

Güneş kremini doğru kullanmak, ürünün etkinliğini de arttıracaktır. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremini cildinize uygulamalı, iki saatte bir tekrarlamalı, su ile her temasın ardından güneş kremini tekrar uygulamalısınız. Vücudunuz ve yüzünüz için ayrı ürünler kullanmak da özen göstermeniz gereken bir başka nokta.

Güneş kremi kullanırken cildinizi korumak için şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı da ihmal etmeyin. Güneş ışınlarının daha dik açılarla yeryüzüne indiği öğle saatlerini gölge alanlarda geçirmeye mümkün olduğunca özen gösterin.

Sadece Yazın Değil Yıl Boyunca Güneş Koruyucu Kullanmaya Devam Edin

Pek çok insan bu hataya düşer. Sadece sıcak yaz aylarında güneş koruyucu kullanmanın yeterli olduğu fikri, bariz bir yanılgıdır. 4 Mevsim boyunca güneş koruyucu kullanmaya devam etmeliyiz. Cildimiz sadece yazın değil kış aylarında da güneşten kaynaklı cilt lekeleri ve kızarıklık gibi risklerle karşı karşıyadır. Bu yüzden güneş koruyucu kremlerin, cilt bakım rutininizin ayrılmaz bir parçası olması gerekir.

Cilt Hastalıkları Tedavisi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman,Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Cilt Hastalıkları Tedavisi hizmetlerimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Dermatolog nedir? Ne İş Yapar?

Dermatolog nedir? Ne İş Yapar?

içeriği görüntüle
El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
7 Soruda Önleyici Botoks (Botox) Hakkında Her Şey

7 Soruda Önleyici Botoks (Botox) Hakkında Her Şey

içeriği görüntüle
Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al