El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? |Uzm. Dr. Fatma Menteş

El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı terleme sorununun en çok rastlandığı bölgelerden biri de ellerimizdir. Toplum genelinde yaygın biçimde gözlenen bir cilt sorunu olan aşırı el terlemesi günlük yaşantımızı olumsuz etkileyebilen bir sorundur. Vücudun ısısını korumak ve kontrol altında tutmak için harekete geçirdiği doğal fizyolojik bir mekanizma olan terleme, vücudumuzun ısı dengesini koruyabilmek için son derece önemlidir. Su bazlı bir sıvı olan ter sıvısı, kimi zaman çevresel etkenlerden kimi zaman da duygusal bazı nedenlerden ötürü tetiklenebilmektedir. Ayaklar, koltukaltı bezleri ve avuç içi bölgesi terleme şikayetinin rastlandığı en temel bölgelerdir. Esasen doğal ve sağlıklı bir durum olan terleme, aşırı ve rahatsız edici şekilde yaşandığında kişinin sosyal yaşantısına zarar verebilmektedir. Tıbbi literatürde hiperhidroz olarak adlandırılan bu durum, kozmetik dermatoloji ve medikal estetik uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Adana Dermatoloji Muayenehanesinden Uzman Doktor Fatma Menteş, el bölgesinde aşırı terleme sorunu (hiperhidroz) hakkında merak edilenleri ve tedavi sürecini sizler için anlattı.

Yazı İçeriği

El Bölgesinde Aşırı Terleme Sorunu (Palmar Hiperhidroz) Nedir?

Ter bezlerinin olması gerekenden fazla çalışmasının neticesinde yaşanan hiperhidroz hastalığı ergenlik döneminde varlığını hissettirmeye başlar. Çoğu vaka yetişkinlik döneminde de varlığını sürdürür. El bölgesindeki aşırı terleme sorununun tedavisi için kullanılan pek çok yöntem mevcuttur. Bu bağlamda önemli olan nokta, terleme sorununun normal ölçülerde mi yoksa rahatsızlık boyutunda mı olduğunu doğru şekilde analiz etmektir. Genel sağlık durumumuza sirayet edebilecek düzeyde ciddi bir rahatsızlık değildir. Ancak yine de yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Daha mutlu bir sosyal yaşantı için ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesi için ellerdeki aşırı terleme sorunu tedavi edilmelidir.

Aşırı El Terlemesi Şikayetinin Nedenleri

İnsan vücudunun doğal bir aktivitesi olan terleme durumunun altında farklı nedenler yatabilmektedir. Kimi zaman ani ve şiddetli duygu değişimleri, kimi zaman sağlık sorunları kimi zamanda içerisinde bulunduğumuz çevresel koşullar ellerimizin aşırı miktarda terlemesine yol açar. Terleme şikayetine yol açabilecek nedenleri sıralamamız gerekirse:

Ellerin Aşırı Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerinde aşırı terleme şikayeti yaşayan hastalar bazı vakalarda terlemenin yanı sıra ellerde titreme semptomu da gösterirler. Ellerindeki terleme çoğu zaman nesneleri kavramalarına bile engel olabilecek boyuttadır. Ellerde ortaya çıkan aşırı terleme sorunu Palmar Hiperhidroz olarak tanımlanır.

Hiperhidroz rahatsızlığının yol açtığı semptomlar, çocukluk evresinde veya ergenlik sürecinde ortaya çıkmaya başlar. Vakaların büyük çoğunluğunda şiddetli bir terleme gözlenmektedir. Bu durum, hastanın gündelik yaşamını olumsuz etkileyecek, sosyal sorunlara neden olacak boyuttadır.

Palmar Hiperhidroz (Aşırı El Terlemesi) şikayeti yaşayan pek çok hastada özgüven ve özsaygı problemleri gözlenir. Bu yüzden bu rahatsızlık fark edildiği anda dermatolog hekime başvurulmalı, şikayetin normal mi yoksa bir hastalık boyutunda mı olduğu tespit edilmelidir.

Terleme şikayetinizin altında yatan neden doğru şekilde analiz edilmelidir. Bu aşamadan sonra doktorunuz ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizin için en doğru tedavi seçeneğini değerlendirecektir. Gelin aşırı el terlemesi sorununa yönelik tedavi seçeneklerini tek tek inceleyelim.

Sprey ve Jeller

Avuç içindeki terleme şikayetini tedavi edebilmek için ilk başvurulan yöntemlerden biri sprey ve jellerden faydalanmaktadır. Yapısı itibariyle deodoranta benzeyen sprey ve jeller formundaki ilaçlarla ter gözenekleri geçici olarak tıkanır. Bu uygulama belli bir süre içinde terleme şikayetini önler. Kokusuz yapıdaki bu ilaçlar, aşırı terleme şikayetini kalıcı şekilde tedavi edemese bile geçici olarak durdururlar. Bu yüzden düşük şiddetli vakalarda ilk olarak bu yöntem tercih edilir.

Botoks Enjeksiyonu

Botoks enjeksiyonu ile el bölgesindeki aşırı terleme (palmar hiperhidroz) şikayeti kolayca tedavi edilebilmektedir. 15 – 20 dakikada tamamlanabilen bu tedavi ile 6 ay boyunca ter bezlerinin aktivitesi bloke edilir ve hasta terleme şikayetinden kurtulur. Tedavi öncesinde botoks enjeksiyonunun gerçekleştirileceği noktalar belirlenir ve işaretlenir. Kişinin daha konforlu bir tedavi deneyimi yaşayabilmesi için lokal anestezi etkili kremler kullanılır. Sonrasında, tespit edilen noktalara botoks toksini enjekte edilir.

Ter bezlerinin çalışması botoks sayesinde bloke edilir ve aktivitesi engellenir. Kişi botoks enjeksiyonundan sonra terleme şikayetinden büyük oranda kurtulur ve terleme düzeyi normal boyutlara iner.

Etkisi 6-7 aya kadar sürebilen botoks tedavisinin etkileri çabucak görülmeye başlanır.

İyontoferez İle Aşırı Terleme Tedavisi

Ellerdeki aşırı terleme rahatsızlığının tedavisi için orta vadeli ve tekrarlanabilir çözüm botoks enjeksiyonu, kesin çözüm ise cerrahi tedavidir. Ancak başka bir alternatif de söz konusu. İyontoferez ile aşırı el terleme tedavisi, elektrik akımından faydalanılan ve teknolojik bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen bir tedavidir. Hastanın cilt yüzeyinde minimal bir elektrik akımı uygulanır. Su ve elektrik akımının birlikte etkileşime girmesi, hastanın cilt tabakasını kalınlaştırır. Bu da ter sıvısının çıkışını engeller.

İyontoferez tedavisi ne yazık ki her hasta için uygun ve uygulanabilir bir yöntem değildir. Özellikle hamilelik süreci devam eden kadınlarda ve epilepsi hastalarında bu tedavi yöntemi kullanılmaz.

Siz de el bölgesinde aşırı terleme sorunundan şikayetçiyseniz geç kalmadan Dermatoloji Uzm.Dr. Fatma Menteş ile iletişime geçebilir ve kendinize en uygun tedavi seçeneğini tercih ederek sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

El Terlemesi Tedavisi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman,Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz El Terlemesi Tedavisi hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

7-soruda-onleyici-botoks-hakkinda-her-sey.jpg

7 Soruda Önleyici Botoks (Botox) Hakkında Her Şey

içeriği görüntüle
dermatoloji-uzmani-ne-is-yapar

Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

içeriği görüntüle
goz-alti-morluklari-ve-tedavisi

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

içeriği görüntüle
El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al