Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

Yüz lekeleri, cildin bazı noktalarında meydana gelen renk değişiklikleri yani pigmentasyon bozukluklarıdır. Bir bölgede cilt tonunun, cildin diğer kısımlarından daha açık veya koyu renkte olması, leke olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen cilt lekeleri estetik açıdan pek çok insan için rahatsız edicidir.

Yazı İçeriği

Yüzdeki Lekeler Neden Olur?

Birden fazla etken, yüz bölgesinde cilt lekelerinin oluşumuna yol açabilir. En yaygın nedenleri tek tek incelememiz gerekirse:

Güneşe Maruz Kalmak

Cilt lekelerinin en yaygın sebebi güneşin zararlı ışınlarına, korumasız şekilde fazlaca maruz kalmaktır. Bu durum melanin pigmentinin üretimini önemli ölçüde arttırır. Cildimizde melaninin eşit dağılmaması ise koyu renkli güneş lekelerine yol açar.

Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sürecinde veya doğum kontrol hapı kullanılan dönemlerde insan bedeni hormonal bazı dönüşümler yaşar. Bu dönüşüm kloazma ya da melazma adı verilen cilt lekelerinin oluşmasına neden olur. Yüzün simetrik bölgelerinde, koyu renkte meydana gelen bu lekeler estetik açıdan rahatsız edicidir.

Akne İzleri

Akne lezyonlarının ardından, cildimizde kalan kırmızı, mor veya kahverengi lekeler zamanla solsa bile bazı vakalarda kalıcı olabilmektedir.

Yaşlanma

Yaşımız ilerledikçe güneşe fazla maruz kalan bireylerde pigmentasyon sorunları ve yaşlılık lekeleri ortaya çıkabilir.

Cilt Hastalıkları

Rozasea, psoriasis veya egzama gibi cilt rahatsızlıkları, cilt yüzeyinde lekelere yol açabilmektedir.

Yaralanmalar ve Cilt Hasarları

Cildimizde yaşanan yaralanmalar, kesikler ya da bazı yanlış estetik uygulamaların ardından ciltte hiperpigmantasyon yaşanabilmektedir.

Yüzdeki Kırmızı Lekeler Neden Oluşur?

Genellikle cildin tahriş olması veya iltihaplanmasının ardından cilt yüzeyinde kırmızı lekeler meydana gelebilir. Sivilce, egzama, enfeksiyon, akne, hormonal dönüşümler, lupus, alerji, yanık, böcek ısırması veya stres faktörü kırmızı cilt lekelerinin nedenleri arasındadır.

Yüz Lekelerine Ne İyi Gelir?

Yüz lekelerinde nasıl bir tedavi uygulanacağına lekenin tipi, ortaya çıkış nedeni ve şiddeti gibi faktörler göz önünde bulundurularak karar verilir. Cilt lekeleri ile mücadele edebilmek için uzman bir dermatolog hekime başvurmanız gerekir. “Doğal çözüm” arayışlarıyla zaman kaybetmek ve yanlış uygulamalarda bulunmak cildinize yarardan çok zarar getirecektir.

Olası cilt lekelerini önleyebilmek için düzenli şekilde güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Cildinizin nem dengesini korumalı, sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmalı, sigara ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra hayatınızdaki stres unsurlarını mümkün olduğunca azaltmanız da cilt sağlığınız için faydalı olacaktır. Cilt bakım ürünlerini seçerken cilt tipinize uygun olup olmadığına, ürünün içeriğine, kalitesine dikkat etmeniz gerekir.

Melasma (Leke) Tedavisi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman,Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Melasma (Leke) Tedavisi hizmetlerimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

içeriği görüntüle
Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

içeriği görüntüle
Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

içeriği görüntüle
7 Soruda Önleyici Botoks Hakkında Her Şey

7 Soruda Önleyici Botoks Hakkında Her Şey

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al