Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

goz-alti-morluklari-ve-tedavisi

Göz kapaklarımızın altında meydana gelen koyu renkli halkalar hem erkek hem de kadın bireyler için son derece rahatsız edici bir görünümdür. Genellikle koyu halkalara göz altı torbaları da eşlik eder.

Bu durum, olduğumuzdan daha yaşlı görünmemize yol açar. Hemen her insan göz altı morlukları veya koyu renkli halka oluşumuyla karşılaşabilir. Ancak genetik yatkınlık ve ilerleyen yaş gibi faktörler bu görünümün oluşumunda etkilidir. Pek çok insan için en endişe verici yaşlanma belirtilerinden biri olan göz altı morlukları, kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir.

Peki göz altı morlukları neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Adana Dermatoloji Muayenehanesi Uzman Doktor Fatma Menteş sizler için anlattı.

Yazı İçeriği

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altı morluklarına neden olan etkenlerden birincisi yaşlanmaktır. Doğal yaşlanma sürecimiz içerisinde cilt yapımız yavaş yavaş incelir. Bu da göz altı morluklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte zaman içerisinde esnekliğini kaybeden cildimizde yağ ve kollajen kayıpları yaşanır. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde koyu kan damarları görünür hale gelir ve göz altlarımızda morluklar oluşur.

Bir diğer önemli etken de fiziksel yorgunluktur. Uyku düzenimizde yaşanan bozukluklar da göz altı morluklarına yol açar. Uykudan mahrum kalmak cildimizin donuk bir hal almasına ve göz altlarının morarmasına yol açar.

Üçüncü en yaygın etken de alerjik reaksiyonlardır. Özellikle göz kuruluğu ve bakterilere karşı salgılanan histaminler, bölgede kızarıklık ve şişkinliklere yol açar. Kan damarlarının genişlemesi ile birlikte cilt altındaki morluklar, dışarıdan bakıldığına görünebilecek hale gelir. Üstelik alerjik reaksiyon sonrası kaşınma durumunda iltihaplanmalar, şişmeler ve kan damarlarının ortaya çıkması da morlukları meydana getirebilir.

Göz altında oluşan koyu halkaların yaygın nedeni ise dehidrasyondur. Dehidrasyon vücudumuzun yeterince su alamaması halidir. Dehidrasyon durumunda gözlerimiz çöker ve görsel estetiğini kaybeder.

Bir diğer önemli etken de güneşin zararlı ışınlarına fazlaca maruz kalmaktır. Çünkü güneşe aşırı derecede maruz kalmak göz çevresindeki pigmentasyonun koyulaşmasına yol açar.

Genetik etkenler de göz altı morluklarının oluşmasında etkilidir. Özellikle erken çocukluk evresinde başlayan göz altı morluklarının çoğunda kalıtsal bir etki söz konusudur. Bu vakalar yaş ilerledikçe daha kötü bir hal alır. Bunun yanı sıra tiroid hastalığına yatkın kişilerde de göz altı morlukları yaygın şekilde görülmektedir.

Yaş İlerledikçe Neden Göz Altı Morlukları Çoğalır?

Göz altlarında morlukların oluşması, cildimizin doğal yaşlanma sürecinin bir sonucudur. Cildimiz yaşlandıkça daha gevşek bir hal alır. Kırışma ve düşme eğilimi baş gösterir.

Sonrasında gözlerimizin çevresinde bulunan doku ve kaslar zayıflamaya başlar. Sarkık bir görünüm meydana gelir. Bu zayıflamanın sonucunda göz bölgesini çevreleyen yağ dokusu dışarı çıkmaya başlar. Sonrasında da morluklar meydana gelir.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morluklarının tedavisinde, rahatsızlığın kaynağının tespit edilmesi önem taşır. Eğer bir hikayesi ve geçmişi olmayan bir göz altı morluğu söz konusu ise soğuk kompres uygulaması ile tedavi edilebilir. Evde uygulanabilen basit yöntemlerle çözüm sağlanamazsa uzman bir dermatolog hekime başvurmak gerekir.

Eğer tıbbi bir müdahaleye gerek görülmeyen bir morluk söz konusuysa uygulanabilecek bir diğer yöntem de uyku düzeninin sağlanmasıdır. Yeterli uyku alınmayınca göz altlarımız canlılığını yitirir ve morluklar meydana gelir. Düzenli ve kaliteli uyku, göz çevresinin sağlığını yeniden kazanmasını sağlayabilir.

Göz Altı Morlukları Tıbbi Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Göz altlarındaki koyu renkli halkalardan ve morluklardan hızlı şekilde kurtulmak için mutlaka uzman bir dermatolog hekime başvurmanız gerekir. Muayene sırasında cildinizin durumu hakkında bazı analizler yapılır ve sizin için en ideal tedavi yöntemine karar verilir. Bu sorunların tedavisinde kullanılan yöntemler şu şekildedir:

Topikal Kremler

İçeriğinde hidrokinon ve C vitamini barındıran bazı kremler göz altlarındaki kararmaların hafiflemesini sağlayabilir.

Kimyasal Peeling

Cilt temizliği için yapılan bazı uygulamalar göz altlarındaki pigmentasyon sorunlarının azalmasında etkili olabilir.

Lazer Tedavisi

Lazerli tedaviler, cildin yeniden kaybettiği parlaklığını kazanmasını ve sıkılaşmasını sağlamakta etkili olabilmektedir.

Dolgu Uygulamaları

Göz altında yaşanan hacim kayıplarının telafi edilmesinde ve pürüzsüzleşmesinde dolgu uygulamaları etkilidir.

Göz Altı Morluk Mezoterapisi

Göz altı morlukları için mezoterapi uygulaması, göz çevresinde ortaya çıkan yaşlanma etkilerini azaltmak ve hafifletmekte etkilidir. Cildi yenileyen, kan dolaşımını hızlandıran ve cildi daha sağlıklı hale getirmeyi amaçlayan göz altı mezoterapisi, üçüncü seansta etkisini göstermeye başlar.

Morluklar, göz altı torbaları ve halka görünümü büyük oranda azalır. Beşinci seans itibari ile kollajen üretimi sayesinde sarkmalar azalır, cilt gergin bir yapıya kavuşur. Hasta, yaşlı ve yorgun görünümünden kurtulur. Renk farklılıkları azalır. Botoks ile kombine şekilde uygulandığında kırışıklıklar da önemli ölçüde azalır.

Siz de göz altı morluklarınızdan şikayetçiyseniz geç kalmadan Adana Dermatoloji Muayenehanesi Uzman Doktor Fatma Menteş’le iletişime geçebilirsiniz.

Göz Altı Dolgusu Tedavisi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman,Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Göz Altı Dolgusu Tedavisi hizmetlerimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

içeriği görüntüle
Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

Dermatoloji Uzmanı Kimdir?

içeriği görüntüle
Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

içeriği görüntüle
7 Soruda Önleyici Botoks Hakkında Her Şey

7 Soruda Önleyici Botoks Hakkında Her Şey

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al