Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı terleme şikâyetlerinin en yaygın görüldüğü noktalardan biri koltuk altı bölgesidir. Koltuk altında yer alan ter bezleri son derece aktif yapıdadır. Hiperhidroz hastalığı yani aşırı terleme sorunu, tedavi edilmezse kişinin sosyal ilişkilerini ve gündelik yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bazen yoğun stres faktörü, bazen tiroid bezlerinin anormal aktivitesi bazen de insülin ilaçlarının kullanımı aşırı terleme sorununa neden olabilmektedir. Bununla birlikte menopoz dönemini yaşayan kadınlarda da aşırı terleme şikâyetleri gözlenir. Koltuk altı bölgesinde aşırı terleme sorunu yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik olumsuzluklara da yol açar. Özellikle yaz aylarında yaşanan aşırı terleme problemi, hayatı zorlaştırmaktadır. Adana Dermatoloji Muayenehanesinden Uzm. Dr. Fatma Menteş, koltuk altı bölgesinde aşırı terleme sorunu, nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilenleri sizler için paylaştı.

Yazı İçeriği

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur?

Vücudumuzun terlemesi, vücut ısısının kontrol altında tutulabilmesi için gereken doğal ve gerekli bir durumdur. Örnek vermek gerekirse hastalandığımızda, yoğun fiziksel efor sarf ettiğimizde vücudumuz terleyerek ısısını dengelemeye çalışır. Fakat terlememizi gerektirmeyen durumlarda bile aşırı miktarda terliyorsak bu durum tıpta hiperhidroz olarak adlandırılan bir rahatsızlığa işaret eder. Hiperhidroz yani aşırı terleme rahatsızlığına neden olan etkenler genellikle stres veya hormon dengesizlikleri ile ilgilidir. Bunların yanı sıra aşırı terleme sorununa yol açabilecek diğer durumlar şu şekildedir:

Koltuk Altında Aşırı Terleme Sorununun Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Aşırı terleme şikayetlerinde başvurulan çok sayıda tedavi yöntemi mevcuttur. Tedavi konusunda önemli noktalardan biri aşırı terleme sorununun altında yatan nedenlerin doğru analiz edilmesidir. Sorunun şiddeti ve hastanın tercihleri de tedavi yöntemi üzerinde belirleyici olmaktadır. Örneğin kesin ve kalıcı bir çözüm arayan hastalar cerrahi müdahaleye yönelirler. Cerrahi tedavide sinirler kesilir ve ter bezleri alınır. Bu kesin bir çözümdür. Ancak cerrahi tedaviler hasta açısından son derece zorlayıcıdır. Bununla birlikte birçok komplikasyon riski barındırır. Operasyon sonrasında iyileşme süreci uzun ve zorlayıcı geçmektedir.

Bunun dışında en pratik ve başarılı tedavi yöntemlerinden biri botoks enjeksiyonudur. Botoks enjeksiyonu ile aşırı terleme tedavisi 6-7 ay boyunca hastanın terleme şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Herhangi bir cerrahi girişim gerektirmeyen botoks tedavisi uygulaması kolay, iyileşme süreci gerektirmeyen, konforlu bir tedavi uygulamasıdır. 15-20 dakika içerisinde tamamlanabilen bu tedavi, etkisini hemen gösterir. Komplikasyon riski yaratmaz. Bu özellikleri sayesinde dünyada en çok tercih edilen aşırı terleme tedavisi botoks enjeksiyonudur.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Zararlı Mı?

Botoksla aşırı terleme tedavisinin tıbbi olarak herhangi bir zararı yoktur. Bilinen bir yan etkisi de söz konusu değildir. Vücudumuzun ısısını dengelemek için işlettiği terleme mekanizması, vücudun koltuk altı haricindeki bölgelerde olması gerektiği gibi devam eder. Botoks enjeksiyonu, koltuk altı bölgesindeki cilt dokusuna herhangi bir zarar vermez. Botoks tedavisi FDA tarafından onaylanmış, güvenli ve konforlu bir tedavidir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Kalıcı Mıdır? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Cerrahi tedavide ter bezleri alındığı için sonuçlar kesin ve kalıcıdır. Ancak zorlu bir süreç olduğu için pek çok hasta cerrahi tedavi yerine botoksla aşırı terleme tedavisini tercih eder. Botoks tedavisinin etkileri ise 6-8 ay arasında kalıcılığını korumaktadır. Bu süre boyunca ter bezlerinin aktivitesi botoks toksini tarafından bloke edilir. Etkisi geçtikten sonra kolaylıkla tedavi tekrarlanabilir. 6 ayda bir, üç defa yinelenen tedavinin kalıcılık süresi de uzamaktadır. Çoğu vakada üçüncü seansın sonrasında yılda bir kez tekrarlanan tedavi yeterli olmaktadır.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Botoks enjeksiyonu ile aşırı terleme tedavisi hem doktor hem de hasta açısından pratik ve konforlu bir uygulamadır. Tedaviden önce enjeksiyon uygulanacak bölgeler belirlenir ve işaretlenir. Sonrasında acısız bir tedavi deneyimi sunam için anestezik etkili kremlerle bölge uyuşturulur. Sonrasında doktorunuz planlanan dozda, belirlenen noktalara enjeksiyonu gerçekleştirir. Botoks toksini sinirlerdeki iletimi bloke ederek terleme problemini ortadan kaldırır. Yaklaşık 20-30 dakika gibi bir zaman diliminde tedavi tamamlanabilmektedir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Botoks ile aşırı terleme tedavisi etkisini ilk üç günün sonrasında göstermeye başlar. Ancak kesin sonuçların gözlenebilmesi için iki hafta kadar beklemek gerekir. Eğer tedavi üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, arzu ettiğiniz sonuçlar ortaya çıkmadıysa doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman,Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Koltuk Altı Terleme Tedavisi hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

içeriği görüntüle
Dermatolog nedir? Ne İş Yapar?

Dermatolog nedir? Ne İş Yapar?

içeriği görüntüle
El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

El Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
7 Soruda Önleyici Botoks (Botox) Hakkında Her Şey

7 Soruda Önleyici Botoks (Botox) Hakkında Her Şey

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al