Regl Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Regl Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Regl sürecinin estetik ve güzellik uygulamalarını nasıl etkileyeceği, merak edilen bir konu… Özellikle lazer epilasyon uygulaması sırasında regl döneminde olmanın, olumsuz bir sonuca yol açıp açmayacağı sorusu sıkça soruluyor. Bilindiği gibi regl döneminde insan vücudu daha hassas ve ağrılara karşı duyarlı bir hal alır. Ancak soruya net bir cevap vermek gerekirse; evet, regliyken lazer epilasyon yaptırılabilir. Fakat vücut çok hassas olduğu için hissedilen ağrılar eskiye kıyasla daha şiddetli olabilir. Bu nedenle, regl döneminde lazer epilasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Adana’da hastalarına hizmet veren Uzman Dermatolog Hekim Dr Fatma Menteş, regl döneminde lazer epilasyon uygulaması hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için anlattı.

Yazı İçeriği

Regl Döneminde Lazer Epilasyon Yapılması

Regl süreci bir çok kadın için zorlu geçmektedir. Vücudun hormon seviyelerinde değişiklikler yaşanması, ağrıya karşı daha hassas bir hale gelmesi, bu dönemde lazer epilasyon uygulamasını zorlaştırmaktadır. Bu dönemde lazer epilasyon sırasında hissedilen ağrı daha şiddetli hale gelir. Ciltte kızarıklık veya tahriş benzeri yan etkiler meydana gelebilir. Bu yüzden lazer cihazının ayarlarında bazı düzenlemeler yapmak önemlidir.

Diğer taraftan lazer epilasyon randevusu regl dönemine denk gelen hastalar, daha konforlu bir deneyim için tarihlerini erteleyebilir veya öncesinde bolca su tüketip, rahat kıyafetler giyerek yaşadıkları acıyı bir parça olsun hafifletebilirler.

Regl Döneminde Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Uygulanır Mı?

Genital bölgeye lazer epilasyon uygulaması, regl döneminde bazı tereddütler yaratabiliyor. Vücudun normalden daha hassas ve acıya karşı daha duyarlı hale geldiği bu dönemde epilasyon işleminin konforunda azalma yaşanması kaçınılmazdır. Hijyenik ped kullanımı cildi daha nemli halde kalacağı için epilasyon sırasında hissedilen rahatsızlığın şiddeti artabilir. Aynı şekilde cilt, regl döneminde epilasyon sonrası tahriş ve kızarıklık gibi etkilere karşı daha savunmasızdır. Lazer epilasyon sonrasında cildi yatıştırmak için antiseptik ürünler kullanılabilir. Ya da epilasyon öncesinde ağrı kesici almak da epilasyonun konforunu arttırabilir.

Regl Dönemi Lazer Epilasyon Güvenli Mi?

Evet. Sağlık açısından regl döneminde lazer epilasyon yaptırmanın bir tehlikesi yoktur. Sadece cilt daha duyarlı olduğu için, rahatsızlık hissi de daha fazla olabilmektedir.

Regl Dönemi Lazer Epilasyonun Etkinliği Azalır Mı?

Hayır. Lazer epilasyonun etkinliğinde herhangi bir azalma yaşanmaz. Lazer ışınları kıl foliküllerini hedef aldığı için regl döneminde de normal zamanlardaki gibi etki etmektedir. Ancak yaşanan hormonal dönüşümler, tüy yoğunluğunu veya büyüme hızını etkileyebilmektedir.

Regl Dönemi Lazer Epilasyon Yan Etki Yaratır Mı?

Daha hassas hale gelen cilt, lazer epilasyon sonrası tahriş veya kızarıklık gibi etkilere karşı daha savunmasızdır. Ancak bu etkiler geçici ve cilt bakımı ile hafifletilebilen reaksiyonlardır.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Cilde İyi Gelmeyen Besinler Hangileri?

Cilde İyi Gelmeyen Besinler Hangileri?

içeriği görüntüle
Bahar Aylarında Hangi Cilt Sorunları Ortaya Çıkıyor?

Bahar Aylarında Hangi Cilt Sorunları Ortaya Çıkıyor?

içeriği görüntüle
Ayak Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al