Bahar Aylarında Hangi Cilt Sorunları Ortaya Çıkıyor?

Bahar Aylarında Hangi Cilt Sorunları Ortaya Çıkıyor?

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte güneş ışınları varlığını fazlasıyla hissettirmeye başladı. Bu durum başta alerjik reaksiyonlar ve rahatsızlıklar olmak üzere çok sayıda cilt sorunun tetiklenmesine yol açıyor. Bahar ayları geldiğinde cilt sağlığımız için yapmamız gereken en önemli şeylerden biri kendimizi güneşin zararlı ışınlarından korumaktır. Adana’da hizmet veren Uzman Dermatolog Hekim Dr Fatma Menteş, bahar aylarında sıkça karşılaşılan cilt sorunlarını anlattı.

Soğuk havanın cildimizi olumsuz yönde etkilediği malum… Ancak sıcak doğru önlemler alınmadığı taktirde sıcak havalar da cilt sağlığımız için risk oluşturabilir. Bahar aylarının gelişiyle güneş ışınları varlığını daha net bir şekilde hissettirmeye başlar. Güneşin cildimiz için yararı kadar zararı da olabilir. Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanıkları, akne, alerjik rahatsızlıklar ve cilt kuruluğu gibi sorunlara neden olur. Üstelik cilt kanseri vakalarının nedenlerinden biri de güneşe korumasız şekilde maruz kalmaktır. Dermatolog Doktor Fatma Menteş, bahar aylarında artış gösteren atopik dermatit (cilt kuruluğuna bağlı egzama) ve alerjik rahatsızlıklar hakkında bilgi verdi.

Cilt Sorunlarının Başında Alerjik Rahatsızlıklar Geliyor

Bahar mevsiminde günler uzar. Bu da insanların güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmasına yo açar. İlk olarak cilt nem dengesini kaybeder ve kuruma eğilimi gösterir. Yaz aylarında cildimize uygun nemlendiriciler kullanmak önemli. Bunun yanı sıra alerjik durumlar da bahar aylarında artış gösterir. Dışarıda çok zaman geçiren kişilerde polenlerden ve çiçeklerden salınan maddeler alerjik reaksiyonları tetikler. Özellikle cilt kuruluğundan kaynaklanan egzamalar da bu aylarda artış gösterir.

Cilt Lekelerine Karşı Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Ciltte meydana gelen lekeler, bahar aylarında artış gösteren bir başka cilt sorunu. Güneşe maruz kaldığımız süre arttıkça cildimizde pigmentasyon bozuklukları ve renk koyulaşmaları yaşanabiliyor. Bu yüzden güneş kremi kullanmayı ihmal etmememiz gerekiyor. Yağlanma arttıkça gözeneklerimiz tıkanıyor ve bu durum akne oluşumuna sebebiyet veriyor. Terlemedeki artış ise mantar enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Siz de bahar aylarında cilt sorunları yaşamamak için güneş kremi kullanmaya, kişisel hijyeninizi korumaya ve cilt tipinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturmaya özen gösterebilirsiniz. Herhangi bir cilt rahatsızlığınız var ise erken tanı ve tedavi için Adana’da hastalarına hizmet veren, Uzman Dermatolog Hekim Dr Fatma Menteş ile iletişime geçebilirsiniz.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ayak Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

içeriği görüntüle
Dermatolog nedir? Ne İş Yapar?

Dermatolog nedir? Ne İş Yapar?

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al