Cilde İyi Gelmeyen Besinler Hangileri?

Cilde İyi Gelmeyen Besinler Hangileri?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmak ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulamak önem taşıyor. Tükettiğimiz bazı besinler cildimizin kollajen üretimini arttırıp, cildin kendisini yenileme sürecine katkı sağlıyor. Cilt tipimize uygun bir bakım rutini ise cilt hijyenini sağlayarak sivilce ve siyah nokta benzeri sorunlara karşı kendimizi korumamıza yardımcı oluyor. Buna karşın bazı besinler cilt sağlığımız için risk barındırıyor. Adana’da hastalarına hizmet veren Uzman Dermatolog Doktor Fatma Menteş, cilde iyi gelmeyen besinler hakkında bilgi verdi.

Tükettiğimiz besinler hem cilt sağlığımız hem de genel sağlık durumumuz açısından önemlidir. Hatta tükettiğimiz her besinin cildimize yansıdığını söylersek abartmış olmayız. Cildimizi beslemek için dışarıdan yaptığımız takviyeler, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmediğimiz sürece yeterli olmayabilir. Yani güzel ve sağlıklı bir cildin anahtarlarından biri de düzenli ve dengeli beslenmedir. Peki cilt sağlığımıza iyi gelmeyen besinler neler?

Cilde İyi Gelmeyen Besinler

Şeker

Özellikle işlenmiş rafine şekerli gıdaların tüketimi cildimizde akne (sivilce) problemlerine yol açabilir. Bunun yanı sıra vücudumuzun depoladığı şeker, elastin ve kollajen liflerinin yapısında bozulmaya yol açar. Bu da cildimizin kendini yenileme sürecine zarar verir. Dolayısıyla yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Yağlı ve İşlenmiş Gıdalar

Kent yaşantısında birçok insan her öğün kendisi için sağlıklı yemekler hazırlayacak zamana sahip değil. Bu nedenle fast food tarzı beslenme aşırı yaygın. Bununla birlikte cips ve kızarmış yiyecekler gibi hem yağlı hem de işleme tabi tutulmuş besinleri fazlaca tükettiğimizde cildimizde iltihaplanmaların, yağlanmanın ve sivilcelerin oluşumu kaçınılmaz hale gelir.

Trans Yağlar

Trans yağlar cilt sağlığı için bir tehdittir. Çünkü cildin doğal yağ dengesini bozma gücüne sahiptir. Bu nedenle margarin tüketmemeye, aldığımız yiyeceklerdeki trans yağ oranına dikkat etmeye özen göstermeliyiz.

Süt ve Süt Ürünleri

Laktoz intoleransı veya süt proteinlerine karşı hassasiyeti olan kişiler, süt ürünlerini fazlaca tükettiğinde bazı cilt problemleri ile karşılaşabilir.

Gluten

Glutene karşı intoleransı veya hassasiyeti olan kişiler için arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllar ya da glutenli gıdalar cilt sorunlarının tetikleyicisi olabilir.

Alkol

Alkollü içecekleri fazlaca tüketen kişilerde cilt kuruluğu, kızarıklı veya iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra kollajen ve elastin liflerinin zayıflamasına yol açan alkollü içecekler yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bahar Aylarında Hangi Cilt Sorunları Ortaya Çıkıyor?

Bahar Aylarında Hangi Cilt Sorunları Ortaya Çıkıyor?

içeriği görüntüle
Ayak Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk Altı Terlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içeriği görüntüle
Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al