Yüz PRP

Yüz PRP
 • İşlem Süresi

  1 Saat

 • Etki Süresi

  En Az 3 Seans

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  Gerekmiyor

Yüz PRP

PRP kavramı, insan kanında doğal olarak bulunan, trombosit bakımından zengin hücrelerden elde edilen plazma anlamına gelir. PRP Tedavisi cildi iyileştirmek için uygulanan başarılı bir işlemdir. Kişinin kendi kanından üretilen PRP, cildi onarmak, gençleştirmek ve iyileştirmek için tüm yüze uygulanabilmektedir. Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş , Yüz PRP uygulaması hakkında merak edilen her şeyi sizler için anlattı.

Son derece zengin ve başarılı bir iyileştirme kaynağı olan PRP, özellikle sporcu yaralanmalarının iyileştirilmesinde büyük fayda sağlamaktadır. Yüzümüzü gençleştirmek ve iyileştirmek dışında saç dökülmesini engellemek ve var olan saçların daha güçlü ve sağlıklı hale gelmesi için de PRP tedavisi tercih edilmektedir.

Yüz PRP Nedir?

Yüz PRP uygulaması son yıllarda en popüler cilt gençleştirme ve onarma tedavisi olarak öne çıkmaktadır. Kişinin kendisinden alınan kanın, bir çeşit satrifüj işleminden geçirilerek trombosit ve büyüme faktörleri açısından zengin olan bölümün ayrılması ile tedaviye başlanır.

Elde edilen plazma beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin hareket etmesini sağlayan su ve proteinden meydana gelen sıvı kısmıdır. Bu zengin protein içerik, dokuların yenilenmesinde, onarılmasında ve kan akış hızının arttırılmasında etkilidir. Aynı zamanda içerisinde büyüme faktörlerini barındırır.

Trombositleri tanımlamamamız gerekirse, pıhtılaşma için ihtiyaç duyduğumuz, ve iyileşme süreçlerinde rol oynayan renksiz kan hücrelerine trombosit denir. Tendonlarda, eklemlerde, ciltte, kaslarda ve bağlarda meydana gelen yaralanma ve hasarları gidermek için PRP tedavisine başvurulur.

Hasarlı bölgeye trombosit ve büyüme faktörleri uygulanarak iyileşme sağlanır. Kozmetik amaçla estetik bir görünüm kazanmak için sıkça başvurulan Yüz PRP uygulaması ile cildin kollajen üretimi aktive edilir. Cilt gençliğini, sıkılığını, elastikiyetini ve ışıltısını yeniden kazanır.

Yüz PRP Nasıl Yapılır?

Yüz PRP tedavisinde ilk olarak doktorunuz sizden kan alır ve sonrasında ayrıştırarak plazma elde eder. İşlemin uygulanacağı bölge uyuşturulur ve bu sayede daha konforlu bir tedavi deneyimi yaşamanız sağlanır.

PRP yüze ince ve kısa mikro iğneler ile enjekte edilir. Uygulama sırasında hissedilen ağrı minimal düzeyde olur. Yüz PRP tedavisi ortalama 20-30 dakikalık kısa bir zaman diliminde tamamlanmaktadır.

Yüz PRP uygulamasında kullanılan bir diğer yöntem de PRP’nin dermaroller ya da dermapen kullanılarak cilde yedirilmesidir. Bu yöntemde cilt yüzeyinde mikro kanallar açılır ve bu sayede PRP’nin cilt altındaki dokuya nüfuz etmesi sağlanır.

PRP Cilt Bakımı Nedir?

PRP Cilt Bakımı, steril mikro iğneler kullanılarak cildin elastin ve kollajen üretimini tetiklemek ve bu sayede cildin kendisini onarma sürecini hızlandırmak amacıyla uygulanır.

PRP içeriğinde yer alan büyüme faktörleri ve trombositler, işlem uygulanan bölgeye kök hücreleri çeker. Bunun neticesinde hasarlı hücrelerin onarılması ve dokuların yenilenmesi hızlanır. Doku kanlanması artarken yeni kan damarları oluşur. Cilt daha parlak ve canlı bir görünüme bırakır.

Yüz PRP Tedavisini Kimler Yaptırabilir

Cilt kalitesini arttırmak, cilt dokusunun yenilenmesini isteyen hem erkek hem de kadın bireyler güvenle Yüz PRP yaptırabilir. Özellikle kırışıklıklar, ince çizgiler, sivilce izleri, genişlemiş gözenekler, güneş lekeleri gibi sorunların çözümünde Yüz PRP son derece başarılıdır.

Yüz PRP enjeksiyonu ve dermapenin kombine şekilde uygulanması, verimliliği arttırmaktadır. Cildin sıkılaşması gözeneklerin küçülmesi bu sayede çok daha kolay olur.

Yüz PRP Uygulamasının Faydaları

 • Yüzün gençleşmesini sağlar
 • Sivilce izlerini azaltır
 • Güneşin cildinizde neden olduğu hasarı ortadan kaldırır
 • Cilt dokusunda bir kalite artışı sağlar
 • Gözeneklerinizi sıkılaştırır.
 • Kırışıklıklarda önemli ölçüde azalma sağlar
 • Yüzün kendisini yenilemesini hızlandırır
 • Lekelerin görünümünü azaltır.
 • Gözaltlarında oluşan morlukları azaltır.
 • Cildin canlanmasını ve parlamasını sağlar
 • Elastin ve kollajen üretimini tetikleyerek çatlakların görünümünü azaltır.
 • Yara izlerinin iyileşmesini hızlandırır.

Yüz PRP Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Yüz PRP uygulaması her tekrar edildiğinde sonuçların kalıcılığı da artmaktadır. Herkesin ihtiyaçları farklı olduğu için kesin bir süre vermek doğru olmaz. Ancak genellikle iki - dört haftalık aralıklar halinde, 3-8 seanslık bir uygulamanın ardından 1 yıla kadar kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür. Sonrasında yılda bir defa Yüz PRP yaptırmak yeterli olmaktadır.

Yüz PRP Kaç Günde Etkisini Gösterir?

PRP Enjeksiyonunun ardından yüzün kendini onarma sistemi hızla çalışmaya başlar. İlk haftada ciltte belirgin bir canlılık ve parlaklık fark edilir. Ancak kullanıcılar asıl etkiyi ilk 2-6 aylık süreçte gördüklerini belirtmektedir. Kollajen ve elastin üretimi arttıkça cilt sıkılaşır ve ince çizgiler belirgin bir şekilde azalır.

Yüz PRP Kaç Seans Yapılır?

PRP seansları arasında üç ila dört haftalık aralıklar olabilir. 3 – 8 seans arasında değişen planlama, kişinin öznel koşulları ve ihtiyaçları gözetilerek yapılır. Güneşe maruz kalma süreniz, sigara kullanıp kullanmamanız seans sayısını etkilemektedir. Seansların sonrasında yılda bir veya iki kez tekrarlanması yeterli olacaktır.

PRP İle Leke Tedavisi

Ciltte bulunan sivilce izleri, PRP ile Leke Tedavisi kapsamında giderilebilmektedir. Trombositler ve büyüme faktörleri sivilce izlerini gidermekte etkilidir.

Ancak kesin sonuçlar için mezoterapi, kimyasal peeling ve lazer tedavileri ile kombine bir şekilde uygulanması tercih edilir. Bu sayede yeniden lekelenme tehdidine karşı önlem alınmış olur. Açık renkli ve parlak bir cilt için PRP tedavisini siz de güvenle uygulayabilirsiniz.

Yüz PRP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz altı morluklarını azaltmak için kullanılan ve cerrahi olmayan, doğal tedavilerin başında PRP uygulaması gelir. Elastin ve kollajen üretimini arttırarak göz altı bölgesine elastikiyetini yeniden kazandırır ve bu sayede etkili olur.

PRP tedavisinden sonraki ilk 6 saatlik zaman diliminde yüz yıkamaktan, makyaj malzemelerinden ve doktorunuzun tavsiye etmediği krem v.b ürünlerden kendinizi sakınmanız gerekir.

PRP uygulaması yanaklar, boyun, göğüs, dekolte, göz çevresi, el ve kollarda bulunan ince kırışıklıkların giderilmesinde etkili bir tedavidir. Sağladığı elastin ve kollajen artışı ile kanlanma, çizgilerin dolmasını sağlar ve cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Herhangi bir yaş kriteri yoktur. Ancak sigara ve tütün ürünlerini tüketen bireylerin yüzündeki hasar daha ağırdır. Damar yapılarının etkilenmesi ve yanlış beslenme alışkanlıkları daha erken yaşta PRP işlemine ihtiyaç doğurabilir. Ancak dilediğiniz yaşta Yüz PRP yaptırabilirsiniz.

Pek çok alanda kullanılan Yüz PRP uygulaması, vücuttaki yaralanmaların çabuk iyileşmesinde yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde, güneş ve sigaradan kaynaklı hasarın tamir edilmesinde, kollajen ve elastin liflerinin arttırılıp cildin yeniden canlı, sıkı ve parlak bir görünüm kazanmasında yarar sağlar.

Evet, güneşe maruz kalmaktan ötürü ciltte meydana gelen hasar ve kusurların giderilmesinde Yüz PRP tedavisinin oldukça başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Siz de cildinize bir iyilik yapmak, gençliğinizi ve güzelliğinizi zamanın ötesine taşımak için Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay bölgesinin gözde Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş’le iletişime geçerek Yüz PRP tedavisi yaptırabilirsiniz.

Yüz PRP Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Yüz PRP hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer PRP Uygulamalar

Yara İzi İyileşmesinde PRP

Yara İzi İyileşmesinde PRP

içeriği görüntüle
Saçkıran Tedavisinde PRP

Saçkıran Tedavisinde PRP

içeriği görüntüle
tümünü incele
Hemen Randevu Al