Migren Botoksu (Botox)

Migren Botoksu (Botox) İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  15 Dk

 • Etki Süresi

  4 - 5 Ay

 • İşe Dönüş

  Hemen

 • Anestezi

  Gerekmiyor

Migren Botoksu (Botox)

En yaygın baş ağrısı türlerinden biri de migren ağrılarıdır. Migren ağrıları son derece şiddetli olup, hastanın hem iş hayatını hem de sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen, yaşam kalitesine zarar veren bir rahatsızlıktır. Migren botoksu ile migren tedavisi en cazip ve konforlu tedavilerden biridir.

Botulinum toksin ya da yaygın ismiyle botoks enjeksiyonu ile migren ağrılarını hafifletmek mümkündür. Migren ataklarına karşı migren botoksu, uzun yıllardır kullanılan başarılı bir tedavi yöntemidir.

Migren Botoksu (Botox) Nedir?

Botoks toksini sadece enjekte edildiği bölgeye etki eder. Migren tedavisinde botoks uygulaması uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir.

Bazı hastalar sık sık migren atakları geçirir. Bu migren ataklarına bulantı, kusma, ışık ve ses hassasiyeti eşlik edebilmektedir. Doktorunuz tarafından tespit edilen bölgelere botoks enjeksiyonu uygulanarak kas ve sinirleriniz arasındaki iletişim baskılanır. Bu da migren ağrılarının önüne geçilmesini sağlar.

Migren Botoksu (Botox) Hangi Hastalara Uygulanır?

Migren Botoksu (Botox) her hasta için doğru bir tedavi olmayabilir. Ayda ortalama iki veya daha fazla migren atağı yaşayan kişiler ve 10 günden uzun baş ağrısı şikayeti yaşayanlar Migren Botoksu (Botox) için uygundur. Işığa ve sese karşı hassasiyet, baş ağrısına eşlik eden bide bulantısı migren belirtileridir. Ancak;

 • Hamilelik sürecindeki anne adaylarına botoks enjeksiyonu yapılmaz.
 • Emzirme dönemindeki kadınlar da Migren Botoksu (Botox) için uygun değildir
 • 18 yaşını doldurmayan hastalarda da Migren Botoksu (Botox) uygulanmaz.
 • Bazı kas hastalıkları yaşayan kişilere de Migren Botoksu (Botox) uygulanmaz.

Migren Botoksu (Botox) Nasıl Yapılır?

Mifren botoksu uzman bir hekim tarafından, muayenehane koşullarında gerçekleştirilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Mikro uçlu iğnelerin kullanıldığı botoks uygulamasında baş ağrısına yol açan alın, boyun ve şakaklardaki bazı kaslara ve baş arkasına botoks enjeksiyonu gerçekleştirilir.

Enjeksiyon bölgesinde botoks toksini sinir uçlarına etki ederek ağrı iletimini baskılar. Migren botoksunda çok sayıda noktaya enjeksiyon gerçekleştirilir. Fakat her vaka kendine özgüdür. Tek seansta ne kadar botoks enjekte edileceğine doktorunuz karar verir. Migren ağrılarının şiddetine göre ihtiyaç duyulan botoks miktarı da artabilmektedir.

Migren Botoksu (Botox) Fiyatları

Migren Botoksu (Botox) fiyatları, tedaviyi gerçekleştiren doktorun uzmanlık ve tecrübesine, kullanılan ekipmanlara, enjeksiyon miktarına göre değişebilmektedir. Migren Botoksu (Botox) fiyatları hakkında güncel ve net bilgi almak için Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş ile iletişime geçebilirsiniz.

Migren Botoksu (Botox) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Migren Botoksu (Botox) seansları ortalama 15-20 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Migren Botoksunun (Botox) etkilerini gösterebilmesi için gereken süre her hastada farklıdır. Hastanın yaşadığı migren ataklarının şiddeti ve tedaviye verdiği yanıt farklılık gösterebilir. Fakat genellikle tedaviyi takiben 15 gün sonra etkiler görülmeye başlar. Tedaviye karşı direnç gösteren hastalarda Migren Botoksu (Botox) ve migren aşısı birlikte kombine biçimde uygulanabilir.

Migren Botoksu (Botox) 4 aylık periyotlar halinde yılda 3 seans olarak planlanır. İlk seans sonrasında 4-6 aylık bir zaman aralığında ikinci seans uygulanır. Hastanın ihtiyaçlarına göre 4-6 ayda bir tekrarlanabilmektedir.

Migren Botoksunun (Botox) sonuçlarının kalıcılığı her hasta için farklıdır. Migren Botoksunun (Botox) başarısında hastanın yaşadığı migren ataklarının şiddeti ve yoğunluğu etkili olmaktadır. Ortalama bir süreden söz etmemiz gerekirse Migren Botoksunun (Botox) etkisi genellikle 4 ila 6 aya kadar sürmektedir. Migren Botoksu (Botox) vakaların büyük çoğunluğunda migren ağrılarının kontrol altına alınmasını sağlar.

Migren Botoksunun (Botox) ciddi bir yan etkisi yoktur. Özellikle alanında uzman bir dermatolog hekim tarafından, muayenehane koşulları altında gerçekleştirilen Migren Botoksunda (Botox) yan etki riski son derece düşüktür. Nadiren de olsa karşılaşabileceğimiz yan etkileri sıralamamız gerekirse:

• Enjeksiyon uygulanan bölgede alerjik reaksiyonlar görülmesi

• Botoks enjeksiyonunun yapıldığı bölgede minimal ağrılar veya kanama

Herhangi bir beklenmedik yan etki gördüğünüzde zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

• Uzun süreli botoks uygulamalarının ardından vücudun botoks toksinine karşı antikor üretmesi. (Bu durum botoks tedavisinin etkinliğinin azalmasına yol açabilir)

Herhangi bir beklenmedik yan etki gördüğünüzde zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Migren Botoksu (Botox) Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Migren Botoksu (Botox) hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Botoks (Botox) Uygulamalar

zobotoks (Mezobotox)

Mezobotoks (Mezobotox)

içeriği görüntüle
Yüz Botoksu (Botox)

Yüz Botoksu (Botox)

içeriği görüntüle
Masseter Botoks (Botox)

Masseter Botoks (Botox)

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al