Lazer ile Strialar ( Cilt Çatlakları ) Tedavisi

Lazer ile Strialar ( Cilt Çatlakları ) Tedavisi İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  1 - 2 Saat

 • Etki Süresi

  En Az 3 Seans

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  Gerekmiyor

Lazer ile Strialar ( Cilt Çatlakları ) Tedavisi

Genellikle karın, göğüs, omuz, sırt, kalça ve kollarda meydana gelen, dalgalı ince çizgi görünümündeki cilt izlerine çatlak adı verilir. Vücudumuz herhangi bir sebepten ötürü genişlediğinde veya esnediğinde çatlaklar meydana gelir. Cildimizin yeterli miktarda kollajen üretememesi çatlak görünümünün temel nedenleri arasındadır.

Ciltte Çatlak Oluşumunun Nedenleri

 • Vücut geliştirme
 • Hamilelik
 • Hızlı kilo alma
 • Steroid içerikli ilaçlar kullanmak
 • Cushing sendromu ve benzeri rahatsızlıklar
 • Cilt liflerinde azalma
 • Marfan Sendromu rahatsızlığı
 • Meme İmplant Ameliyatı

Cilt çatlaklarının en sık görülme sebebi hamilelik sürecidir. Gebe kadınlarda karın, bebeğe yer açabilmek için büyür. Bu büyüme cildin gerilmesine sebep olur. Hamilelikte yükselen hormon seviyeleri cilt liflerinde zayıflamaya sebep olur ve bunun sonucunda çatlaklar meydana gelir.

Cilt Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt çatlaklarının görünümünü azaltabilmek adına Dermatolog hekimlerin uyguladığı bazı tedavi prosedürleri vardır. Bunları sıralamamız gerekirse:

 • Lazer Tedavisi
 • Ultrason
 • Radyo Frekans
 • Kimyasal Soyma
 • Mikrodermabrazyon

Lazerle çatlak tedavisinde fraksiyonel lazer sistemleri başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Sadece cildin yüzeyine değil aynı zamanda derin katmanlara da nüfuz edebilen bu teknoloji, sadece cilt çatlaklarının değil birçok cilt kusurunun da tedavisinde etkili oluyor.

Cildin çevresindeki diğer dokuları tahrip etmeden, cildin kollajen üretimini tetikleyen ve kendini yenileme sürecini hızlandıran bu teknoloji cidi hasarsız, homojen bir yapıya kavuşturur. Yüzde 50-60 oranında cilt çatlaklarının görünümünü azaltan bu tedavi genellikle 3-5 seans şeklinde planlanır. Seanslar arasında ise 4 haftalık aralıklar bulunur.

Seans sayısı ve aralıkları çatlakların boyutuna, konumuna, derinliğine ve oluşum süresine göre planlanır. Yeni meydana gelen çatlaklarda tedavi çok daha hızlı etki etmektedir.

Lazerle Cilt Çatlağı Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

Fraksiyonel Lazer teknolojisi ile gerçekleştirilen çatlak tedavisi, ciddi sağlık problemleri olmayan pek çok insana uygulanabilir. Tedavinin uygun olmadığı grubu sıralamamız gerekirse:

 • Gebelik şüphesi bulunanlar
 • Hamilelik süreci devam eden kadınlar
 • Herpes rahatsızlığı olanlar
 • Kanser hastaları
 • İşlem bölgesinde aktif enfeksiyon bulunanlar
 • Sivilce sorunu için isotretinoin tedavisi görmesinin ardından 6 ay geçmemiş kişiler
 • Tedavi için risk teşkil edebilecek ilaçlar kullanması gerekenler lazerle çatlak tedavisi için uygun değildir.

Lazerle Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide ısı etkisiyle kollajen sıkılaşması sağlanır. Elastin ve kollajen üretiminin tetiklenmesi ile cilt kendini yenilemeye başlar. Bu sayede kişinin bedenindeki çatlak görünümü önemli ölçüde azalır.

Tedavi sırasında özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Tedaviden önce cilt temizliği yapılır. Ardından anestezik etkili kremlerle bölge uyuşturulur. Hızlı ve konforlu bir tedavi olan lazerle çatlak tedavisinde genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

Mezoterapi tedavisi ile kombine şekilde uygulandığında daha hızlı ve başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Lazerle Çatlak Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Seansların sayısı dermatolog hekiminizle yapacağınız muayenenin ardından tespit edilir. Tedavi uygulanacak bölge, çatlakların boyutu ve benzeri faktörler seans sayısında belirleyici olmaktadır. Genellikle 3-5 seanslık tedaviler yeterli olabilmektedir. Kesin sonuçlar üçüncü ayın ardından ortaya çıkar. Çünkü kollajen üretimi 3 ila 6 ay arasında ancak tamamlanabilir.

Lazerle Çatlak Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Uzman bir hekim tarafından, muayenehane koşullarında uygulanması gereken lazerle çatlak tedavisinin ardından birkaç gün ciltte minik kızarıklıklar veya kabuklanmalar oluşması normaldir. Kabukların kendiliğinden düşmesini beklemek önemlidir. Tedavi sonrası süreçte doktorunuzun tavsiye ettiği nemlendirici kremleri aksatmadan kullanmanızda fayda vardır.

Lazerle Çatlak Tedavisi Öncesi-Sonrası

Tedaviden önce cilt yüzeyinde görülen beyaz çizgiler, tedavi sonrasında elastikiyetin artması ile birlikte hafifler veya tümüyle yok olur. Geçmişte yaşanan sarkmalar, tedavi sonrasında cildin sıkılaşması ve gergin bir görünüm kazanması ile tedavi edilmiş olur.

Lazerle Çatlak Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle çatlak tedavisi sonrası soğuk kompres uygulanır. Bir gün sonra hasta ılık su ile duş alabilir. İyileşme sürecinde cildin temiz tutulması ve doktorun önerdiği nemlendirici içerikli kremlerin kullanılması önemlidir.

Korumasız şekilde güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir. Kızarıklıklar ve minik kabuklanmalar beklenen ve istenen etkilerdir. Bu etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Çatlak Tedavisinde Kesin Çözüm Var Mı?

Çatlak tedavisinde risk unsurları saptandıktan sonra kollajen üretimini arttırmak hedeflenir. Vücudun nem dengesini yeniden sağlamak ve elastikiyetini arttırmak önem taşır. Kişiye ve ihtiyaçlarına en uygun tedavi seçeneği tercih edildiği sürece kesin sonuç almak mümkündür.

Lazerle Çatlak Tedavisi Fiyatları

Seans sayısı, çatlakların konumu, derinliği ve büyüklüğü lazerle çatlak tedavisi maliyetleri üzerinde etkilidir. Bu noktada sağlığınızı riske atarak uzman olmayan kişileri ve merdiven altı işletmeleri tercih etmemeniz gerekir. Lazerle çatlak tedavisi fiyatları hakkında güncel ve net bilgi almak için Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş ile iletişime geçebilirsiniz. Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye bölgesindeki hastalarına hizmet veren Uzman Doktor Fatma Menteş ile siz de cilt sorunlarınızla vedalaşabilirsiniz.

Lazer ile Strialar ( Cilt Çatlakları ) Tedavisi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Lazer ile Strialar ( Cilt Çatlakları ) Tedavisi hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Lazer Uygulamaları

ND YAG Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

ND YAG Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

içeriği görüntüle
Ablatif ve Non Ablatif Cilt Yenileme

Ablatif ve Non Ablatif Cilt Yenileme

içeriği görüntüle
Lazer ile Foto Yaşlanma Tedavisi

Lazer ile Foto Yaşlanma Tedavisi

içeriği görüntüle
tümünü incele
Hemen Randevu Al