Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik)

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  --

 • Etki Süresi

  --

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  --

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik)

Androjenik Alopesi veya bir başka deyişle erkek tipi kellik, erkek bireyleri etkileyen ve son derece yaygın görülen bir saç dökülmesi türüdür. 7 farklı aşamada gerçekleşen androjenil alopesi, genellikle otuzlu yaşlarda başlasa da belirtiler ergenlik dönemi sonrasında kendisini göstermeye başlar.

İlaç tedavisi, PRP veya saç ekimi gibi farklı yöntemlerle tedavi edilmesi mümkündür. Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş, Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) aşamaları, belirtileri ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) Nedir?

Erkek bireyleri etkileyen bu saç dökülmesi türü, kafa derisinde yoğun saç dökülmesine yol açar. Kaybedilen saçlar yeniden çıkmaz. Saç dökülmesi dışında var olan saçların incelmesi ve saç çizgisinin sürekli olarak daha geriye gitmesi ile karakterizedir.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) Aşamaları Nelerdir?

Birinci Evre:Saçların çok az döküldüğü ve saç çizgisinin bir miktar geri çekildiği aşamadır

İkinci Evre : Bu aşamada şakaklar ve kulaklar arasındaki saçlar hafif dökülmeye başlar.

Üçüncü Evre : Şakak bölgesinin çevresindeki derin saç çizgisi çekilmeye başlar. Bu aşamada saç çizgisi U veya M şeklini alır.

Dördüncü Evre : Bu aşamada saç çizgisi derin bir şekilde geri çekilir. Buna ek olarak başın tepesinde de ciddi saç kayıpları meydana gelir.

Beşinci Evre : Saç çizgisindeki geri çekilme ve kafanın tepe kısmındaki kelleşme birleşir.

Altıncı Evre : Henüz kelleşmeyen şakaklar ve başın tepesi arasındaki saçlar ya tümden yok olur ya da bir hayli incelir.

Yedinci Evre : Bu aşamada başın tepesinde hiç saç kalmaz. Yalnızca başın yan kısmında ince bir saç bandı kalır.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) Belirtileri Nelerdir?

Erkek tipi kellik belirtilerini sıralamamız gerekirse:

 • Saçların dökülmesi veya saç tellerinin belirgin şekilde incelmesi
 • Saç çizgisinin gerilemeye başlaması
 • Şakakların çevresinde bulunan saç tellerinin dökülmesi veya incelmesi

Androjenik Alopesi rahatsızlığı hastaya fiziksel olarak bir acı vermez. Genellikle erkek tipi kellik aşamaları 30’lu yaşlar itibariyle kendisini gösterir. Ancak süreç ergenlik dönemi sonrasında veya 20’li yaşlarda başlamıştır.

Kafa tepesinde yaşanan saç dökülmesi, dairesel bir hareket izler. Saç çizgisinde meydana gelen gerilemenin ardından, çizgi M şeklini alır. Saç dökülmesinin devam etmesi halinde, tepe kısımdaki kellik ve saç çizgisindeki gerileme birleşmeye başlar. Saç çizgisi bu aşamada M değil U şeklinde görülür.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) Nedenleri

Yaş – Androjenik Alopesi vakalarının gelişmesi riski, yaş ilerledikçe artmaktadır. Erkek bireylerin dörtte birinde 21 yaş öncesi ilk saç dökülme belirtileri gözlenir. 50 Yaş itibariyle saçların yarısı dökülür. Erkeklerin yüzde 70’lik kısmı yaşlandıkça saçlarını kaybeder.

Hormonlar – Ergenliğe girmemizde ve fiziksel olarak olgunlaşmamıza katkı sağlayan Androjenler bir grup seks hormonudur. Bu hormonlar, genital bölgedeki, göğüsteki, kafa derisindeki ve koltuk altındaki kıllanmaları etkiler. Fiziksel gelişmelere yardımcı olur. Kesin olarak saptanmasa bile bu hormonlar ve saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğu, bilim insanlarınca düşünülmektedir.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) Nasıl Teşhis Edilir?

Androjenik Alopesinin fark edilmesi son derece kolaydır. Tanı koymak için çoğu zaman bir doktor muayenesine gerek yoktur. Yine de fiziki muayene, saç dökülmesinin altında başka bir rahatsızlık olup olmadığının anlaşılması açısından önemlidir. Muayene sırasında dermatolog hekiminiz dökülmeyi ne zaman fark ettiğinizi, ailenizde saç dökülmesi öyküsü olup olmadığını ve tıbbi öykünüzü sorgular.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) Tedavisi

Kafa derisine Minoksidilin ilacının uygulanması ile çözüm aranabilir. Ancak bu tedavinin bazı yan etkileri olur. Bu yan etkiler arasında olağan dışı saç büyümesi, kafa derisinin tariş olması veya şiddetli baş ağrısı vardır. Oral yolla alınan ilaçlarda da alerjik reaksiyon, erektil disfonksiyon ve testis ağrısı gibi yan etkilere neden olur.

Kişinin kendi sağlıklı saçlarından deri greftleri alır. Alınan greftler, kafa derisinde kelleşen veya saç tellerinin inceldiği bölgeye taşınır. Saç ekiminde de ağrı, yara izi, bulantı, kusma ve tahriş gibi yan etkiler yaşanabilir.

Kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazmanın yine kişinin kafa derisine enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem var olan saç tellerinin güçlenmesini ve sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Androjenik Alopesi (Erkek Tipi Kellik) hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Cilt Hastalıkları

Hemen Randevu Al