Siğil

Siğil İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  --

 • Etki Süresi

  --

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  --

Siğil

Siğiller cildin üst tabakasına yerleşerek enfeksiyona yol açan HPV virüslerinden kaynaklanır. İnsan bedeninin hemen her yerinde karşımıza çıkabilen siğiller, vücudun bölgeleri arasında yayılma eğilimi gösterirler.

Cilt cilde temas halinde veya kıyafet, çarşaf, havlu gibi eşyaların paylaşımı yolu ile bulaşabilirler. Türlerine ve vücutta ortaya çıktıkları bölgeye göre farklı isimlerle anılan siğiller, farklı renk, şekil ve boyutlarda meydana gelirler.

Siğil Türleri

Verruca Vulgaris (Basit Siğiller)

Basit siğiller kaba dokuludur. Yuvarlak formda ve sarı-kahverengi olarak karşımıza çıkarlar. El, tırnak çevresi ve bacaklarda meydana gelen siğiller genellikle bu türe örnektirler.

Verruca Plantaris (Ayak Tabanı Siğilleri)

Ayaklarda derinin içine gömülü halde gelişen verruca plantarisler ciddi ağrı şikayetlerine yol açarlar. Siğil ayak tabanına gömülü olduğu için genellikle hasta bu ağrıları nasır ile karıştırabilir.

Bu iki rahatsızlığı ayırt edebilmek için siğilin içindeki kırmızı veya siyah renkli noktalara bakılır. Hastanın kilosuna bağlı olarak siğiller ayak tabanından içe doğru gelişim gösterebilmektedir.

Verruca Plana (Düz Siğiller)

Düz siğil adı verilen bu siğil türü el, yüz ve bacak bölgesi üzerinde birden fazla siğil kümesinden oluşan yapılardır. Genellikle küçük boyutta ve pürüzsüz bir yapıdadırlar. Her ne kadar insan bedeninin her bölgesinde karşılaşılabilen bir tür olsa da yüz, el ve saçlar en çok rastlanılan bölgeler olarak öne çıkar.

Verruca Acuminata Condyloma Acuminatum (Genital Siğiller)

Genital siğiller anüs, vajinal bölge, testis ve penis gibi organların bulunduğu noktalarda meydana gelir ve cinsel birliktelik yolu ile bulaşır. Genital siğiller zaman içerisinde artma eğilimindedirler. Kümelenmiş bir topluluk şeklinde görülen genital siğillerin formu karnabahara benzer. Erkek ve kadın tüm insanları tehdit eden genital siğiller hızla yayılır ve kolayca bulaşır.

Siğiller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başlangıç aşamasında bir iki adet olan siğillerin sayısı çok kısa bir zamanda katlanarak artar. Bu yüzden genital siğillerle karşılaşıldığı anda zaman kaybetmeksizin bir dermatolog hekime başvurulması gerekir. Erken aşamada başlanan tedavilerle sonuç almak daha kolaydır. Aksi taktirde daha zorlayıcı ve uzun süreli tedaviler gerekebilmektedir.

Siğiller bedenimizi işlevsel açıdan zorladığı gibi estetik olarak da ciddi bir problemdir. Virüsün bazı versiyonları kadın hastalarda rahim ağzı kanseri gibi önemli hastalıklara neden olabilir. Erkek hastalarda da uzun süreler boyunca ihmal edilip, tedavi edilmeyen siğiller üzerinde kanser meydana gelebilir.

HPV virüsünün çok sayıda türü mevcuttur. Her insanın bağışıklık sistemi HPV virüsüne karşı farklı tepki gösterir. Bu nedenle HPV ile temas eden her insanda siğil meydana gelmeyebilir. Tensel temasla bulaşabilen HPV virüsüne karşı herkes dikkatli olmalıdır.

Siğillerin Yayılması Nasıl Önlenir?

 • Siğil oluşan bölgenizin, vücudunuzun farklı kısımları ile temas etmesine engel olun.
 • Siğilin başkalarından bulaşma ihtimaline karşı hazırlıklı olun.
 • Evdeyken çıplak ayakla gezmek yerine terlik ve çorap kullanmaya, spor salonunda ayakkabı kullanmaya özen gösterin.
 • Havlu, ayakkabı, kıyafet, yastık kılıfı gibi kişisel kullanılması gereken eşyalarınızı paylaşmayın ve bunların hijyenini sağlayın.

Siğil Tanısı

Siğil tanısı koymak için çoğu vakada Dermatolog hekiminizin gerçekleştireceği fiziksel muayene sırasında edineceği bulgular yeterli olmaktadır. Buna karşın nadiren de olsa doktorunuz doku örneği alarak biyopsi tetkikine başvurabilir.

Siğil Belirtileri

Siğiller genel olarak hastanın el, ayak tabanı, parmakları ve genital bölgelerinde meydana gelir. HPV virüsüne maruz kalınmasının ardından siğilin gelişim süreci 2-6 ay arasında gerçekleşir. En tipik siğil belirtilerini sıralamamız gerekirse:

 • Minik ve etli yumrular şeklinde bir doku oluşması
 • Küçük ve pıhtılanmış kan damarları
 • Beyaz, pembe veya ten renginde olması

Siğiller İçin Risk Faktörleri

Siğiller için önemli risk gruplarını sıralamamız gerekirse:

 • Çocuklar
 • Organ nakli operasyonu geçirenler
 • İleri yaştaki bireyler
 • Gençler
 • HIV virüsüne karşı bağışıklığı zayıf olan kişiler

Siğil Tedavisi

Siğil tedavisinde uygulanacak yöntem ve süreç, hastanın bağışıklık sistemine göre farklılık gösterir. Bağışıklığı güçlü bireylerde siğillerin ortaya çıkması daha uzun sürerken, bağışıklığı zayıf olan hastalarda siğilin meydana gelmesi ve yayılması daha kısa bir sürede gerçekleşir.

Siğil tedavisi iki yıla kadar sürebilen uzun soluklu bir süreçtir. Siğil tedavisinde görevin büyüğü, yine hastanın bağışıklık sistemine düşer. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçların düzenli ve titiz bir şekilde kullanılması gerekir.

Siğil tedavisinde kullanılan çok sayıda metot vardır. Doktorunuz vaka özelinde salisilik asit içerikli ilaçlar, lazer veya kriyoterapi gibi yöntemlerden birini tercih edebilir. Siğil tedavisinin ardından siğilli bölgede tümden bir iyileşme meydana gelebilir. Ancak hastanın bağışıklık sistemine göre hastalığın kendisini tekrarlama olasılığı söz konusu olabilir.

Siz de siğil şikayeti yaşıyorsanız geç kalmadan Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş ile iletişime geçebilirsiniz.

Siğil Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Siğil hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Cilt Hastalıkları

Roza Hastalığı

Roza Hastalığı

içeriği görüntüle
Androjenik Alopesi

Androjenik Alopesi

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al