Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  --

 • Etki Süresi

  --

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  --

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu adı verilen bölgede oluşan ve yaşamı oldukça zor hale getiren önemli bir cilt hastalığıdır. Erkeklerde daha sık rastlanan kıl dönmesi, ense, saç derisi ve sırttaki kılların dökülerek, gözeneklerden derinin içine girmesi ve burada birikmesinin sonucunda oluşur. Burada biriken kıllar kistik bir yapıya yol açar.

Kıl dönmesinin gerçekleştiği bölgede ciddi bir iltihaplanma yaşanır. Kuyruk sokumu haricinde nadiren, göbek deliğinde veya farklı bölgelerde de gözlenebilir. Ülkemizde 15-35 yaş arasındaki erkeklerde görülme sıklığı daha yaygındır. Özellikle son senelerde kadınlardaki kıl dönmesi vakalarında da ciddi artış gözlenmektedir.

Yine de vakalar incelendiğinde erkek hasta sayısının kadın hastalardan üç kat fazla olduğu ifade edilebilir. Şiddetli ağrılar, apse ve kötü kokulu akıntılara yol açan kıl dönmesi hastalığı, erken teşhis edilmeli ve tedavide geç kalınmamalıdır. Adana Dermatoloji Uzmanı Doktor Fatma Menteş, kıl dönmesi nedir, neden oluşur ve nasıl tedavi edilir gibi soruları yanıtladı.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgelerde Görülür?

Kıl dönmesinin vücutta en yaygın oluştuğu bölge kuyruk sokumu adı verilen iki kalça arasındaki oyuntu bölgedir. Nadiren göbek deliğinde, kasık bölgesinde veya koltuk altında da görülebilir.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Kıl dönmesi hastalığının meydana gelmesine dair iki farklı teori mevcuttur. İlk teori kılların terleme sırasında ciltteki gözeneklerden cilt altına girmesi ve burada birikmesi şeklindedir. Burada biriken kılların etrafı bir zarla sarılır ve burada kistik bir yapı meydana gelir. Vücudun kıllara reaksiyon göstererek meydana getirdiği sıvı ise kötü kokulu bir akıntı yaratır.

Daha az kabul görse bile kıl dönmesine dair ikinci bir teori vardır. Bu teoriye göre hastalık, bölgede doğuştan var olan kök hücrelerin hormonal etkilerle aktif hale gelmesi ve kıl üretmesinin sonucunda gelişir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi sinsi şekilde ilerleyen bir rahatsızlıktır. Buna rağmen tüyler cilt altında birikmeye başladığında vücudumuz belli sinyaller verir. Bu belirtiler ilk aşamalarda çok rahatsız etmese de, ilerleyen evrelerde dayanılmaz hale gelebilir. Kıl dönmesi belirtilerini sıralamamız gerekirse;

 • Başlangıç aşamasında bir akıntı gözlenir. İç çamaşırında görülen bu nemlilik hastalığın işaretçisidir. Ancak çoğu hasta nedenini bilmediği bu akıntıyı önemsemez ve hastalığın farkına varmaz.
 • Oluşan akıntı mikroplarla birleştiğinde bölgede ciddi bir iltihap sorunu meydana gelir. Akıntı yeşil renge bürünür.
 • Bölgedeki akıntıya kötü ve rahatsız edici bir koku eşlik eder.
 • Akıntılarda kanamaya rastlanır.
 • Makatta kaşıntı
 • Şişlik
 • Kızarıklık
 • Ağrı

Kişi bu ağrılar karşısında oturmakta veya yürümekte zorlanacak hale gelir. Bu belirtilerden bir veya birkaçı ile karşılaşıldığında bitkisel çözüm v.s gibi şeylerle zaman kaybetmeden uzman hekime başvurmak gerekir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi vakalarının tedavisinde ilk olarak bölgede oluşan apsenin boşaltılması gerekmektedir. Apse tümüyle boşaltıldıktan bir iki ay kadar sonra tedaviye geçilir. Apse boşaltımının mutlaka profesyonel muayenehane veya hastanelerde gerçekleştirilmesi gerekir.

Apse boşaltma işlemi beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Apsenin boşaltılması için minik bir kesi açılır. Bu kesi ciltte iz bırakmaz. Apsenin boşalmasından sonra özel bir sıvı yardımıyla bölge temizlenir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi ameliyatının steril bir ortamda, profesyonel kişilerce gerçekleştirilmesi gerekir. En etkili tedavi yöntemi olan cerrahi girişimde ameliyatsız tedavilere göre hastalığın tekrarlama riski daha azdır.

Kıl Dönmesi Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Kıl Dönmesi hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Cilt Hastalıkları

Tırnak Hastalıkları

Tırnak Hastalıkları

içeriği görüntüle
Tırnak Batması

Tırnak Batması

içeriği görüntüle
Ciltte Kaz Derisi Hastalığı

Ciltte Kaz Derisi Hastalığı

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al