Genital Siğil (HPV)

Genital Siğil (HPV) İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  --

 • Etki Süresi

  --

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  --

Genital Siğil (HPV)

Genital siğiller insanların konuşmaktan bile çekindiği konular arasındadır. Cinsel yolla bulaşan genital siğiller, toplumda en yaygın görülen enfeksiyonlar arasında yer alır.

Hem kadın hem erkeklerde görülebilen genital siğiller mutlaka tedavi edilmelidir.

Genital Siğil (HPV) Nedir?

Genital siğiller HPV virüsünden kaynaklanan, cinsel yollarla bulaşan önemli bir hastalıktır. Et beni şeklinde görünen genital siğiller, ağrısız olmakla birlikte kaşıntıya neden olabilir. HPV’nin çok sayıda türü vardır.

Yüksek riskli HPV tipleri; HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir. Genital siğillerinizden alınan parça veya sürüntülerle HPV tipinizin kanserojen olur olmadığını öğrenebilirsiniz.

Genital Siğil Belirtileri

Genellikle hafif seyreden genital siğil belirtileri her insanda farklılık gösterebilir. Hastalık belirtileri 3 hafta ile 24 ay sonra bile çıkabilir. Kimi hastalarda semptomlar belirgin şekilde yaşanırken kimi hastalarda belirti göstermez.

Bazı kişiler muayenehane sırasında hiç bulgu vermeyip taşıyıcı da olabilir. Siğiller anüs, vajinal bölge, ve cinsel organlarda meydana gelir. Beyaz, gri ve ten renginde görülen genital siğiller benek veya karnabahar şeklinde kabarık lezyonlar olarak ortaya çıkar.

Genital Siğil Çeşitleri

Genital siğiller birden fazla türde ortaya çıkarlar. Bunları sıralamamız gerekirse:

 • Kondiloma Akuminata
 • Papüler Siğiller
 • İç Siğiller
 • Keratotik Siğiller
 • Plan Siğiller

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller genellikle anal, oral ve vajinal cinsel birliktelikler sonucunda veya nadiren de olsa cilt temasıyla bulaşabilmektedir. Üstelik kondom kullanmak HPV’nin yayılmasını tam olarak önleyemez. Yine de hastalığın bulaşma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi Nasıldır?

Genital siğillerin tedavisi her hastanın gösterdiği belirtilere, siğillerin konumuna ve boyutuna göre şekillenmektedir. Lazerli veya cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Uygulanan tedavi yöntemlerini sıralamamız gerekirse:

 • Kriyoterapi
 • Lazer Tedavisi
 • Topikal Tedaviler
 • Cerrahi Eksizyon
 • Elektrokoterapi

Genital Siğiller Tedavi Edilmeze Ne Olur?

HPV Enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan genital siğiller genellikle zararsız bile olsalar tedavi edilmedikleri taktirde çoğalma ve büyüme eğilimi gösterirler. Bazı vakalarda ağrı ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Özellikle bazı geital siğiller penil kanseri, anal kanser, orofaringeal kanser ve rahim ağzı kanseri gibi hastalıklar için risk unsurlarını arttırmaktadır. Bu yüzden genital siğil belirtileri gözlendiğinde geç kalınmadan dermatolog hekime başvurmak gerekir.

Genital Siğil Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evet. Hem erkek hem de kadın bireyler genital siğil tehlikesiyle karşı karşıyadır. Cinsel birliktelik sırasında kolayca bulaşabilen HPV virüsü, herkes için önlem alınması gereken bir durumdur.

Genital siğil tedavisi virüsü tamamen ortadan kaldırmaz. Ancak siğillerin büyüklüğünü ve sayısını azaltarak semptomları hafifletmek mümkündür.

Her cinsel ilişkide genital siğil bulaşmaz. Ancak HPV virüsünün bulaşma riski yüksektir. Kondom kullanımı her ne kadar riski tamamen ortadan kaldıramasa da bulaşma ihtimalini büyük oranda azaltır.

Evet. Bazı HPV aşıları, genital siğillere yol açan HPV türlerine karşı önemli bir koruma sağlamaktadır.

Bazı vakalarda hastanın bağışıklık sistemi HPV virüsünü yenebilmektedir. Bu vakalarda genital siğiller kendiliğinden geçebilir. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bu yüzden hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek yerine uzman bir doktora başvurarak tedavi olmak gerekir.

Evet, genital siğillerin tekrarlama riski vardır. Çünkü siğiller yok edilse bile virüs hastanın vücudunda yaşamaya devam edebilir.

Genital Siğil (HPV) Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Genital Siğil (HPV) hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Cilt Hastalıkları

Hemen Randevu Al