Keloid Skar

Keloid Skar İşlem Takvimi
 • İşlem Süresi

  --

 • Etki Süresi

  --

 • İşe Dönüş

  --

 • Anestezi

  --

Keloid Skar

Cildimizde gözle görülebilen bir yara izi meydana geldiğinde, cildimizin savunma mekanizması bölgenin onarılması için bir süreç başlatır. Fakat bazen cilt yüzeyinde meydana gelen bu yara izleri, normalin ötesinde bir büyüme gösterir.

Bu durum keloid skarlar olarak tanımlanır. Keloid skarlar, cerrahi operasyonlar, yaralanmalar veya enfeksiyonların sonucunda oluşurlar. Bu gibi izler kırmızı-kahverengi büyük ve kabarık bir görünümde karşımıza çıkar. Kimi zaman ağrı ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Keloid Nedir?

Cildimiz esasında insan bedenindeki en büyük organdır. Cildimiz, çevresel faktörlere karşı kendisini koruyan bir mekanizmaya sahiptir. Fakat bazı vakalarda ciltteki yaralanmalar veya enfeksiyonlara karşı normal dışı tepkiler gösterebilir. Bu durumlardan biri de keloid oluşumudur. Keloid, yara izlerinin normalin ötesinde bir büyüme göstermesidir.

Cildimizdeki yara izlerinin iyileşme sürecinde ortaya çıkan keloid kabarık, büyük ve kahve-kırmızı renkte görünür. Kişinin cildinde acı ve kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Skar Nedir?

Bedenimizin en dış tabakası olan cildimiz, çevresel faktörlere karşı önemli bir bariyerdir. Cildimizin kendisini onarma ve yenilme mekanizması vardır. Fakat bazı durumlarda bu mekanizma kusursuz şekilde işlemez ve iyileşme sağlanamaz. Bu durumlarda yara izleri cildimizde kalıcı hale gelebilir. Bu yara izlerine tıp literatüründe skar adı verilmektedir.

Skarlar cildimizdeki yara ve travmaların iyileşme sürecinin bir neticesidir. Yaralı dokular iyileşirken cildimiz kollajen üretir. Yapısal olarak cilt dokusunu destekleyen kollajen aşırı miktarda üretilirse, cilt yüzeyinde bir yara izi kalmasına neden olabilir.

Skarlar yaranın derinliğine, şiddetine ve iyileşme sürecinin sağlıklı işleyip işlemediğine göre farklılık gösterirler. Hafif düzeydeki yaralanmalar az belirgin ve küçük çaplı izler bırakırken derin yaralar ve cerrahi girişimler daha büyük, belirgin skarlar meydana getirirler.

Kimler Keloid Skar (Yara İzi) Tedavisi Yaptırabilir?

 • Tedavi yeni yara izleri üzerinde daha etkilidir. Bu nedenle yaralanmanın hemen ardından tedavi sürecini başlatmak gerekir.
 • Yara izi tedavisi olmak için cildinizin sağlıklı olması gerekir. Aktif halde cilt enfeksiyonu veya cilt hastalığı yaşayanlar ilk olarak bu sorunlardan kurtulmalıdır.
 • Cerrahi girişimlerin ya da travmatik yaralanmaların ardından gelişen yara izleri tedavi edilebilmektedir.
 • Yara izlerinden dolayı estetik problemler yaşayan ve bundan rahatsızlık duyan kişiler Keloid Skar tedavisine başvurabilir.

Keloid Skar (Yara İzi) Tedavisi

Keloid skarlar, cildimizdeki yara izlerinin olması gerekenden fazla bir büyüme göstermesi ve kabarık, kırmızı lekelere neden olmasıdır. Bu skarlar estetik açıdan ve sağlık açısından kişiyi rahatsız etmektedir. Keloid Skar tedavisinde kullanılan yöntemleri gelin birlikte inceleyelim.

 • Keloid skarların üzerine Kortikosteroid enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyon yara izlerinin büyümesine son verir. Var olan şişlikleri azaltır ve rengini açar. Birkaç seans şeklinde planlanan bu tedavi yöntemi, dermatolog hekimin belirleyeceği periyotlarda tekrarlanmalıdır.
 • Lazer Tedavisi de keloid skarlar üzerinde kullanılmaktadır. Lazer ışınları skar dokusunu hedef alarak, sağlıklı cilt dokusuna zarar vermeden yara izlerini düzeltmeye yardımcı olur. Keloid Skarlarla mücadelede birkaç seanslık lazer tedavisi etkili olabilmektedir.
 • Kullanılan bir diğer yöntem de kriyoterapidir. Bu yöntemde sıvı nitrojen yardımıyla yara izleri dondurulur. Bunun sonucunda skar dokusu giderek küçülür ve rengi önemli ölçüde açılır.

Keloid Skar Tedavisinin Avantajları ve Dezavantajları

Keloid skar tedavisinde kullanılan metotların kendilerine göre artı ve eksi yönleri vardır. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

 • Tedavi yara izlerinin görünümünü önemli ölçüde hafifletmektedir. Boyutunu küçültür ve rengini belirgin şekilde açar. Cilt dokusunda önemli bir düzelme sağlar.
 • Tedavinin ardından hastalar hem fiziksel hem de duygusal olarak bir rahatlama yaşarlar. Estetik kaygılar hafifler, kişi psikolojik açıdan kendisini daha iyi hisseder.
 • Keloid skar tedavisinin dezavantajlarından biri, rahatsızlığın nüksetme riskidir.
 • Bunun dışında bazı olası yan etkiler vardır. Uygulanan bazı tedavi yöntemleri, kişinin cildinde enfeksiyonlara veya hassasiyetlere neden olabilir.

Keloid Skar tedavisinin ardından hastanın sabırlı olması gerekir. Çünkü iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Bu iyileşme birkaç aya kadar uzayabilmektedir.

Keloid Skar Hizmeti Verdiğimiz İller

Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Nevşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Niğde, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Yozgat, Batman, Muş, Kilis, Tunceli ve Erzincan gibi yakın illerde yaşayan hastalar, uzman, deneyimli ekibimiz ve teknolojik altyapımızla sunduğumuz Keloid Skar hizmetimizden yararlanmak istediklerinde randevu al formunu doldurarak, Adana'da bulunan muayenehanemizden bu hizmeti alabilirler.

NOT: Hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili tüm konularda doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Diğer Cilt Hastalıkları

Tırnak Hastalıkları

Tırnak Hastalıkları

içeriği görüntüle
Tırnak Batması

Tırnak Batması

içeriği görüntüle
Ciltte Kaz Derisi Hastalığı

Ciltte Kaz Derisi Hastalığı

içeriği görüntüle
Hemen Randevu Al